A cölöpözésről általánosságban.
Mi az a sajtolt mikrocölöp? Milyen esetekben és miért célszerű mikrocölöpöket alkalmazni? Miért minket válasszon? Mennyibe kerül?
A cölöpözésről általánosságban:
Az elmúlt években, évtizedekben egyre inkább előtérbe kerülnek a mélyalapozási technológiák, többek között leginkább a cölöpalapozás.
Ennek okai:
- egyre több olyan építési terület van, ami a kedvezőtlen altalaj adottságok és az ebből következő költséges/nehézkes alapozási technológiák miatt nem épült be eddig
- sok a nagyobb terhelésű és/vagy süllyedésre érzékenyebb építmény, amelyekhez a megfelelő teherbírású talajrétegek csak mélyebben találhatóak meg
- a cölöpözési technológiák az utóbbi évtizedekben rengeteget fejlődtek, ma már számtalan féle cölöp készíthető, gépesítve, gyors kivitelezéssel, gazdaságosan
- az időjárási viszonyoktól szinte teljesen függetleníthető a kivitelezés
- a cölöpök teherbírása, szükséges paraméterei jól számolhatók akár szoftveresen is, valamint a cölöpök teherbírása könnyebben is ellenőrizhető, mint korábban
A cölöpalapozási technológiáknak számos fajtája van, szinte bármilyen alapozási feladatra fellelhetőek az oda leginkább alkalmas cölöpözési módok, de ezeket most nem részletezzük.
Cégünk, a Muszasi Kft., kivitelezési tevékenységi körein belül fő profiljaként az úgynevezett sajtolt mikrocölöpözéssel (annak tervezésével-, gyártásával- és kivitelezésével) is foglalkozik.
Ezért az alábbiakban ez a technológiát szeretnénk ismertetni részletesebben:
Mi az a sajtolt mikrocölöp?
A mikrocölöpök megnevezése leginkább a kis átmérőjük (~80-250 mm között) és relatíve kis/közepes hosszukból (~3-10 m, de ~15-20 m is lehet) adódik. Egyébiránt a többi cölöpözési technológiákhoz hasonlóan ezek is lehetnek fúrt-, vert-, sajtolt-, vagy esetleg vibrált technológiájúak, a teherátadás módja szerint pedig álló-, lebegő-, vagy esetleges vegyes cölöpök. Igénybevétel szerint lehetnek nyomott-, húzott-, hajlított cölöpök, valamint kivitelezésük módja szerint előregyártott és monolit.
Cégünk a sajtolt acélköpenyes monolit betonozású mikrocölöpök tervezésében-, gyártásában és kivitelezésében jár élen, évtizedes tapasztalatokkal.
Milyen esetekben- és miért célszerű mikrocölöpöket alkalmazni?
Az előzményekben említett cölöpalkalmazási körülményeken túl, a konkrét alkalmazási lehetőségek többek között a következőek lehetnek:
- új épület/építmény alapozási szerkezeteként (mélyen fekvő teherbíró talajréteg, nagy terhelésű/süllyedés érzékeny épület, magas talajvízszint, stb. esetén)
- meglévő épület megerősítése (akár épületkárok vagy süllyedési repedések stabilizálására, akár tetőtér beépítés-, emeletráépítés miatti megnövekedett terhek felvételére, vagy foghíj beépítésnél, a szomszédos épületek alapsík süllyesztésére/megerősítésére, stb.)
- földmegtámasztás, vagy munkagödör megtámasztás
- talajjavítási célból (a talaj-kiszorításos technológia lévén tömöríti maga körül a talajt)
A fent felsorolt alkalmazási esetekre számos egyéb mélyalapozási technológia létezik. A beépítés jellegétől, volumenétől függően mindig mérlegelni szükséges a legmegfelelőbb (műszaki, gazdaságossági, esztétikai, stb. tekintetben is) technológia megválasztását.
A különböző szempontok mérlegelése alapján nagyon sok esetben a mikrocölöpös technológiák bizonyulnak a legmegfelelőbbnek, pl.:
- nehezen hozzáférhető helyeken, ahol jelentős technológiai géplánc, egyéb kiszolgáló infrastruktúra, stb. nem megvalósítható (szűk belvárosi foghíj telkek, pincék, meredek lejtők, sűrű közműhálózat, nagy gépekkel nem járható területek, stb.)
- ha a beruházási költségekhez képest irreálisan költséges lenne a „hagyományos” mélyépítési technológia (pl.: családi ház, kisebb csarnok, amelyet ~5-10 m mélységben kellene alapozni a teherbíró talajréteg helyzete miatt)
- meglévő épület károsodása, ahol egyéb megerősítési módozatnál nem várható megfelelő eredmény (a szakaszos alábetonozás mértéke túl nagy lenne, jet-grouting alkalmazása, vagy akár csak a géplánc felvonulása aránytalanul költséges lenne, mélyen fekvő teherbíró réteg, korábban alkalmazott technológiák hatástalansága, stb.)
- meglévő épületek tetőtér beépítésből, emeletráépítésből, vagy funkcióváltásból következő tehernövekménye (a megerősítésnél felsoroltakhoz hasonló szempontok érvényesek itt is)
- meglévő üzemelő és az üzemet nem, vagy minél kevésbé zavaró beavatkozási igényének esetén, rezgés-, zaj-, por mérséklésének igénye esetén (orvosi létesítmények, folyamatosan üzemelő gyárak, precíziós gépek és berendezések környezete, burkolatok, műemlékvédelem)
A sajtolt mikrocölöpös technológiánk további fontos előnyei, jellemzői:
- a szükséges teherbírás könnyen számítható és még egyszerűbben ellenőrizhető (a sajtolási technológiából kifolyólag ugyanis a hidraulikus sajtók mérőóráján folyamatosan kontrollálható az aktuális és a szükséges teherbírás)
- kisebb mértékű süllyedés (a cölöpalapoknál eleve kisebb a megengedett süllyedés, továbbá megerősítésnél a lesajtolt cölöp hozzáfeszítésre kerül a meglévő alapszerkezethez, ezáltal a beton zsugorodásából, stb. származó süllyedése kizárhatóak)
- relatíve gyors tervezés és kivitelezés (bármely más mélyépítési technológiánál gyorsabb lehet)
- a legtöbb esetben kisebb mennyiségű talaj kiemelési-, mozgatási- és elszállítási munkával jár
- kisebb betonozási mennyiséggel és munkával jár
- kis gépigény, kis helyigény
- tisztább, csendesebb, mint egyéb technológiák
A fentiek miatt, a járulékos szempontokat is figyelembe véve, költséghatékonyabb tud lenni bármely más mélyépítési technológiánál.
Konkrét beépíthetőségi/alkalmazási lehetőségek, példák:
- meglévő épület erősítés, sajtolás falfülkéből:
- meglévő csarnok ipari padló erősítés, gépalap, utólagos pillér alap:
- meglévő épület alaptest megerősítés/alásajtolás:
- meglévő épület alaptest melletti sajtolás (kapcsolt cölöp)
- új épület, előre elkészített vasbeton gerendarács/sáv-, tömbalap gyámolítás:
A felkérés folyamata:
A mikrocölöpös alapozás/megerősítés készítéséhez általában Ön, vagy az Ön építész-, statikus-, geotechnikus tervezője keres fel minket.
Ismerteti a feladatot és rendelkezésünkre bocsájtja az építészeti tervdokumentációt (építész tervek, felmérési tervek, esetleg meglévő statikai tervek, geodézia, gépészeti tervek, stb.) Ezek alapján mi árajánlatot küldünk a vállalási határidőnk megjelölésével, amelyet ha elfogad megkezdődhet a tervezés és/vagy kivitelezés.
Miért minket válasszon? Mennyibe kerül?
Cégünk nagy tapasztalattal rendelkezik a sajtolt mikrocölöpös technológia terén. Az elmúlt évtizedben számos jelentős beruházásban vettünk részt, szomszédos épületek alapsüllyesztésében, munkagödör megtámasztásokban- vagy akár új épület alapozás kivitelezésben. A technológiát folyamatosan fejlesztjük, és szabadalmi oltalom alatt is van.
Általános árat nem tudunk adni. A technológia nagyon sok mindentől függ, ezért a konkrét építési tevékenységhez tudunk árazni. A költségek jellemzően nem haladják meg az egyéb technológiák költségeit, és ezzel együtt gyorsabban, biztosabban kivitelezhető.